Про поняття «ринок «на добу наперед» та «внутрішньодобовий ринок»

Ринок «на добу наперед» (далі РДН) і внутрішньодобовий ринок (далі ВДР) є сегментами нового ринку електроенергії і функціонують згідно з Правилами РДН і ВДР, затвердженими НКРЕКП. Функціонування РДН та ВДР і організацію на них купівлі-продажу електроенергіі забезпечує Оператор ринку. Учасниками РДН/ВДР можуть бути:

 

виробники;

 

електропостачальники;

 

трейдери;

 

Оператор системи передачі;

 

Оператори системи розподілу;

 

Гарантований покупець;

 

споживачі.

Учасники РДН/ВДР можуть здійснювати операції купівлі-продажу виключно за наявності Договору про участь у ринку «на добу наперед» і внутрішньодобовому ринку з Оператором ринку. Договір про участь у РДН і ВДР є частиною Правил РДН і ВДР. Операції купівлі-продажу електричної енергії здійснюються на електронних торгах за допомогою програмного забезпечення Оператора ринку.

 Ринок «на добу наперед» і його ціноутворення

Ринок «на добу наперед» – це оптовий ринок електроенергії, де здійснюється купівля-продаж електроенергії на наступну добу за днем ??проведення торгів. Учасники ринку «на добу наперед» беруть участь в торгах і оплачують електричну енергію за добу до отримання електричної енергії. У разі виникнення надлишків або недостачі електричної енергії, учасники ринку можуть її продати або купити. Відзначимо, що учасник ринку Гарантований покупець може здійснювати на ринку «на добу наперед» виключно операції з продажу електричної енергії. Купівля-продаж електричної енергії на РДН здійснюється за вільними конкурентними цінами, що формуються Оператором ринку за допомогою алгоритму РДН по кожному операційному періоду, на основі балансу сукупного попиту на електричну енергію і її сукупної пропозиції.

Функціонування внутрішньодобового ринку

Купівля-продаж електроенергії на внутрішньодобовому ринку здійснюється безперервно після завершення торгів на РДН і на протязі доби фізичного споживання електроенергії. ВДР надає можливість учасникам ринку коригувати свої торгові пропозиції, що дозволяє ВДЕ більш точно прогнозувати обсяги виробництва і зменшити небаланс в реальному часі.

Про поняття «ринок «на добу наперед» та «внутрішньодобовий ринок»