Про новий ринок електроенергії в Україні


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/xy451920/ltke.com.ua/www/wp-content/themes/electrium/header.php on line 368

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/xy451920/ltke.com.ua/www/wp-content/themes/electrium/header.php on line 374

У 2019 році з першого січня вступила в дію реформа українського електроенергетичного ринку, яка регулює взаємини постачальників електричної енергії з кінцевими споживачами (що наразі іменується як новий ринок електроенергії). З цієї дати всі обленерго в Україні складаються з двох частин:

Оператор системи розподілу, тобто підприємство, що передає електроенергію мережами, якими володіє, від будь-якої компанії-постачальника до кінцевих споживачів, слідкуючи за дотриманням встановленої державою тарифікації.
Постачальник універсальних послуг – компанія, що здійснює постачання електроенергії населенню і малим промисловим споживачам (в умовах конкуренції з недержавними постачальниками).
Також зміни полягають в тому, що тарифи на електроенергію для промисловості тепер не є фіксованими.Вартість електричної енергії розраховується індивідуально для кожного споживача в залежності від фактичного графіку погодинного споживання електричної енергії впродовж доби. Цим самим в енергетиці України закінчився період регульованих тарифів на продаж електроенергії для кінцевих споживачів.

З другого півріччя (1 липня) поточного 2019 року був введеним другий етап реформи ринку електричної енергії України, що обумовлено відсутністю регульованих тарифів для генеруючих компаній. Тобто, компанії, що виробляють електроенергію (ТЕЦ, ТЕС, ГЕС та АЕС) відтепер керуються ринковими цінами, а вугільна генерація відтепер не повинна обґрунтовувати перед НКРЕКП ціни на спалюване вугілля. А компанії-постачальники електроенергії отримали змогу укладати угоди з компаніями-виробниками електроенергії з різними графіками оплати за перепродану електроенергію.

При цьому постачальники несуть фінансову відповідальність перед кінцевими споживачами за дотримання тих обсягів електроенергії, які мають бути викуплені у генерації та поставлені споживачам.

Як формується ціна на електроенергію в умовах нового ринку?

Новий ринок електроенергії передбачає формування ціни на основі наступних складових:

 

Погодинний прогноз споживання електричної енергії споживачем наперед;

 

Ціна, що формується на Ринку “на добу наперед” за допомогою попиту та пропозиції між учасниками ринку;

 

Розбіжність між прогнозним та фактичним погодинним графіком споживання електроенергії споживачем;

 

Віна, що формується на балансуючому ринку електроенергії України, де докупляються чи компенсуються розбіжності між прогнозним та фактичним погодинним споживанням;

 

Вартість послуг передачі мережами ПрАТ “НЕК “Укренерго”;

 

Вартість послуг розподілу мережами відповідного Оператора системи розподілу;

 

Вартість послуг постачальника електроенергії;

 

Домовлені умови розрахунків за електричну енергію між електропостачальником та споживачем.

Новий ринок електроенергії можна назвати таким, що більше відповідає інтересам споживачів. Варіювання ціни відповідно до попиту створює ситуацію цінового балансу і виключає необгрунтованість змін тарифів.Така модель близька до тої, що нині діє в країнах Євросоюзу. Розвиток українського енергетичного ринку за такими правилами робить його більш відкритим, і свідчить про рух України до максимальної прозорості фінансових процесів у електроенергетичній галузі.

Про новий ринок електроенергії в Україні

МИ ПРАЦЮЄМО!

Працюємо, щоб допомагати українським підприємствам заощаджувати кошти на вартості електроенергії та природного газу!
Працюємо заради економіки України.

Завжди на зв’язку.
Долучайтеся до нас!
Разом до перемоги!