Балансуючий ринок та поняття «небаланс електричної енергії»


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/xy451920/ltke.com.ua/www/wp-content/themes/electrium/header.php on line 368

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/xy451920/ltke.com.ua/www/wp-content/themes/electrium/header.php on line 374

З впровадженням нового ринку електричної енергії учасники ринку зіштовхнулися з поняттям «небаланс електричної енергії» і нововведенням під назвою балансуючий ринок. Дані зміни були застосовані з метою скорочення надмірного витрачання енергоресурсів та оптимізації прогнозування постачальниками і споживачами витрат електричної енергії на виробничі потреби.

Що означає поняття «небаланс електричної енергії»?

Небаланс електричної енергії – це різниця між прогнозними та фактичними обсягами споживання електричної енергії.

Енергопостачальник несе фінансову відповідальність за виникнення небалансу і зобов’язаний формувати погодинні графіки купленої/проданої і спожитої електроенергії. Уникнути небалансів електричної енергії можливе лише за умови точного розрахунку планових обсягів споживання. Вартість небалансів розраховує НЕК «Укренерго». Врегулювання небалансів здійснюється на основі Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, підписаного з ОСП.

Енергопостачальник має можливість передати відповідальність за баланс іншим учасникам ринку за умови, що він входить в балансуючу групу.

Балансуючий ринок і ринок небалансів

Часто балансуючий ринок і ринок небалансів помилково об’єднують в одне поняття, але учасники ринку повинні знати їх відмінності.

На балансуючому ринку виробники електроенергії (генерації) взаємодіють з Оператором системи передачі (НЕК «Укренерго») без участі електропостачальників. Постачальники електричної енергії працюють на ринку небалансів, де мають можливість продавати надлишки і купувати обсяги електричної енергії, яких не вистачає. У разі докупівлі електроенергії, ціна буде значно вищою за  планову ціну електричної енергії, оскільки складається з найвищої ціни балансуючого ринку і ринку «на добу наперед», що склалася на момент подачі заявки на докупівлю, та множиться на регламентований регулятором (НКРЕКП) коефіцієнт 1, 05. Продати надлишок електроенергії постачальники зможуть за значно нижчою ціною, орієнтуючись на найнижчу ціну БР і РДН, помножену на коефіцієнт 0,95.

Балансування на ринку небалансів здійснюється за загальним обсягом купівлі/продажу, а не за кожним споживачем, що дозволяє електропостачальникам з великою кількістю споживачів компенсувати небаланси один одного без особливих втрат.

Кращим виходом із ситуації для невеликих постачальників є участь в балансуючих групах – об’єднаннях постачальників, що уклали договір про співпрацю з метою врегулювання небалансів. Тільки одна компанія з балансуючої групи виступає стороною, що відповідає за баланс.

Нагадаємо, що запроваджена в Україні нова модель ринку електричної енергії, відповідає європейській моделі, яка підтвердила свою ефективність у багатьох країнах світу і всі нововведення, включаючи балансуючий ринок і ринок небалансів, повинні принести користь енергетичній системі України.

Балансуючий ринок та поняття «небаланс електричної енергії»

МИ ПРАЦЮЄМО!

Працюємо, щоб допомагати українським підприємствам заощаджувати кошти на вартості електроенергії та природного газу!
Працюємо заради економіки України.

Завжди на зв’язку.
Долучайтеся до нас!
Разом до перемоги!