Як повернути переплачені за електричну енергію кошти

Надана інформація буде корисною для учасників роздрібного ринку електричної енергії, а також для споживачів електричної енергії, у яких на початок 2019 року на особовому рахунку є переплата.

У 13 розділі ХVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії” в якому йдеться про те, що оператори систем розподілу (ОСР) в разі відокремлення є правонаступником прав і обов’язків, пов’язаних із здійсненням діяльності передачі електричної енергії за регульованим тарифом із здійсненням передачі електричної енергії локальними мережами на підставі договорів передачі електричної енергії та про користування електричною енергією.

Таким чином, на підставі наведених умов стан розрахунків за спожиту електричну енергію між енергопостачальником і споживачем на підставі укладених договорів про передачу і користування електричною енергією на початок поточного року буде як з дебіторською, так і з кредиторською заборгованістю.

Необхідно також відзначити, що загальне законодавство, щодо виконання господарських зобов’язань визначається Господарським кодексом України (ГКУ) та Цивільним кодексом України. На підставі статті 179 ГКУ встановлено, що господарські обов’язки виникають на підставі господарських договорів і угод, передбачені законом, в тому числі угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до пункту 2.1.12 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, невід’ємними частинами договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії є інші доповнення, оформлені сторонами за взаємною угодою.

Отже, щоб виключити ймовірність повторної оплати і зарахування коштів за той же розрахунковий період споживачів, які на початок 2019 року мали переплату, перед операторами систем розподілу стоїть завдання врегулювати з споживачами питання зарахування кредиторської заборгованості. Це можна буде зробити декількома способами:

– повернення попередньої оплати за електричну енергію на підставі письмової заяви споживача;

– на рахунок постачальника електричної енергії;

– на рахунок ОСР;

– іншим способом, що не суперечить законодавству.