Як формується ціна електроенергії для підприємств

З 01.01.2019 року ціна електроенергії для підприємств формується постачальниками електричної енергії самостійно за вільними цінами.

У кожного постачальника свій механізм формування ціни електроенергії, який в більшості випадків відображається у формулі. Бувають випадки, коли постачальник пропонує споживачеві фіксовану ціну, яка часто є високою, оскільки включає всілякі ризики і особливості графіку споживання підприємства. Деякі постачальники надають споживачам інформацію про свою маржу, у деяких вона зливається з базовою ціною.

Як новий ринок електричної енергії вплинув на формування ціни електроенергії?

До 01.07.2019 року генерації продавали електроенергію ДП «Енергоринок» за встановленими державою тарифами. Постачальники мали можливість купувати електроенергію виключно у ДП «Енергоринок» за однаковими для всіх цінами. Ціну на ринку визначала держава через НКРЕКП – єдиного регулятора. Дану систему вважають недосконалою, оскільки ціна формувалася штучно, без урахування балансу між пропозицією і попитом.

З впровадженням нового ринку електричної енергії механізм формування ціни електроенергії був змінений. Оптовий ринок електричної енергії розділився на кілька сегментів: РДН, ВДР, РДД, БР. Ціна на електричну енергію для підприємств визначається за ринковими правилами, враховуючи баланс між пропозицією і попитом. У постачальників з’явилася можливість безпосередньо укладати договори купівлі/продажу з генеруючими компаніями.

Складові ціни електроенергії

Ціна електроенергії для непобутових споживачів залежить від наступних факторів:

  • обсягів споживання електроенергії;
  • графіку споживання електричної енергії протягом доби;
  • наявності системи погодинного обліку електроенергії АСКОЕ/ЛУЗОД;
  • графіку оплати.

Споживачі категорії «А» (які мають систему погодинного обліку електричної енергії) можуть щодня впливати на вартість електричної енергії. Вищевказана система фіксує реальні обсяги споживання підприємства і щодня відправляє їх до операторів системи. Вночі електрична енергія коштує дешевше, тому підприємства з переважно нічним або цілодобовим споживанням будуть платити менше. Також на ціну електроенергії споживачів категорії «А» впливають відхилення фактичних обсягів споживання від замовлених.

Електрична енергія для підприємства категорії «Б» (без АСКОЕ/ЛУЗОД) закуповується переважно з денним навантаженням, відповідно її ціна буде вищою.

На сьогодні в ціну електроенергії включають такі складові:

  • собівартість електричної енергії (ціна на біржі, сформована за ринковими правилами);
  • тариф ОСП на передачу електричної енергії (єдиний для всієї країни, визначається НКРЕКП);
  • тариф на розподіл електричної енергії (визначається НКРЕКП для кожного ОСР окремо);
  • маржа постачальника (вартість послуг постачальника);
  • надбавка за балансування в разі відхилення фактичних обсягів електричної енергії від прогнозних.

Яка вартість електроенергії для підприємств у постачальника ТОВ «ЛТК «Елєктрум»?

Енергопостачальник ТОВ «ЛТК «Елєктрум» надає своїм споживачам максимально розгорнуте обгрунтування формули ціни на електричну енергію.

Щоб дізнатися вартість електричної енергії у постачальника ТОВ «ЛТК «Елєктрум» для Вашого підприємства досить лише заповнити Опитувальний лист (https://ltke.com.ua/ua/postavka-elektroenergi%d1%97/) і направити на нашу електронну пошту разом з погодинним споживанням електроенергії підприємством за попередній місяць.