Відокремлення операторами системи розподілу постачальників електроенергії

Як відомо, 11.06.2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон), тим самим розпочався глобальний процес реформування електроенергетичної галузі в Україні.

Одним з основних етапів реформи є відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій виробництва, передачі та постачання, тобто створення відповідних окремих юридичних осіб. Здійснення контролю за цим етапом покладено на НКРЕКП (п.11 частини третьої статті 6 Закону).

У розділі XVII «Прикінцеві та перехідні положення» пункту 13 Закону зазначається, що оператор системи розподілу, в якого кількість приєднаних споживачів до системи розподілу більше, ніж 100 тисяч, має здійснити відокремлення оператора системи розподілу від постачання електроенергії. Це відбуватиметься за рахунок створення нового електропостачальника, який буде виконувати функції постачальника універсальних послуг напротязі двох років з дня отримання дозвільної ліцензії на закріпленій території (область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим), на якій до відокремлення провадили свою діяльність відповідні обленерго. Слід нагадати, що  під поняттям універсальна послуга слід розуміти постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхнє право на забезпеченння електричною енергією. Метою усіх цих змін є розширення та створення вільного ринку електричної енергії.

Згідно з результатами моніторингу, станом на 1 серпня 2018 року на виконання вимог Закону та Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року №1469З вертикально інтегрованими суб’єктами господарювання було створено відповідні ліцензовані товариства з обмеженою відповідальністю для постачання електричної енергії споживачам.

На даний момент ще не відокремлемились такі компанії, як: ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО», ПАТ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «СЕВАСТОПОЛЬЕНЕРГО», ПАТ «ДТЕК КРИМЕНЕРГО».