Рекомендації НКРЕКП щодо закупівлі електричної енергії на 2019 рік

08 листопада 2018 року Регулятор озвучив рекомендації щодо забезпечення потреб держави або територіальної громади стосовно закупівлі електричної енергії на 2019 рік з урахуванням положень законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про публічні закупівлі».

Відповідно до цих Законів, суб’єкти, які на сьогодні провадять діяльність одночасно з передачі електричної енергії та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, повинні до 11 грудня 2018 року забезпечити юридичне відокремлення діяльності оператора системи розподілу від інших видів діяльності обленерго, у тому числі шляхом створення електропостачальника.

У цей же час ліцензії на право постачання електричної енергії за регульованим тарифом будуть скасовані. Після цього в силу вступають нові ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії. Діяльність з постачання електричної енергії буде здійснюватися електропостачальником на підставі нової ліцензії, виданої НКРЕКП.

Наразі замовниками товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади (далі- Замовники) укладено договори на закупівлю електричної енергії з одним суб’єктом господарювання (обленерго).

З урахуванням всіх вимог нового законодавства, анулювання ліцензії, автоматично означає розірвання договору про закупівлю (з 1 січня 2019р.). На даний момент Регулятор оперативно видає нові ліцензії на право провадження діяльності з розподілу електричної енергії відповідним суб’єктам господарювання, які вступлять в силу з 1 січня 2019 р.

Звідси слідує, що для забезпечення власного споживання електричної енергії з 2019 року,  Замовники мають здійснювати окремо закупівлю послуг з розподілу електричної енергії та закупівлю електричної енергії. Окрім цього, необхідно вчасно укласти нові договори з ліцензованими постачальниками (з урахуванням строків проведення відповідних процедур). При цьому необхідно враховувати, що згідно нового законодавства, умовою постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Тому на момент фактичного укладення Замовником договору з постачальником електричної енергії, має бути  вже укладено договір на закупівлю послуг з розподілу електричної енергії між Замовником та оператором системи розподілу

У разі відміни торгів щодо закупівлі електричної енергії у електропостачальника споживачем, або визнання їх такими, що не відбулися, постачання електричної енергії такому споживачу має здійснюватися постачальником «останньої надії».