Прийнято законопроект про ринок електроенергії

Законопроект №4493, який регулює функціонування ринку електроенергії України, був прийнятий Верховною радою сьогодні, 13 квітня 2017 р в повторному читанні.

Ухвалення закону – однозначно позитивна подія, оскільки воно регулює організаційні, правові та економічні основи електроенергетичного ринку. Під його юрисдикцію потрапляють виробництво, купівля-продаж, поставка електроенергії, передача і розподіл її на території України. Також, прийнятий законопроект містить норми третього енергетичного пакету ЄС, які зокрема регулюють поділ підприємств за напрямками розподілу і передачі електрики. У найближчому майбутньому це вплине на створення конкуренції серед постачальників електроенергії та призведе до зниження тарифів для кінцевого споживача.

Законом передбачено тимчасовий період терміном до 24 місяців – для постачальників, – для поступового створення умов діяльності (організаційних, правових, технічних, економічних) для повноцінного функціонування електроенергетичного ринку.

Законопроект спрямований на організацію збалансованої роботи енергетичного ринку України і стосується таких моментів, як двосторонні договори, двосторонні договори; ринок “на добу вперед”, балансуючий ринок; внутрішньодобовий ринок; ринок допоміжних послуг; роздрібний ринок.

Додасться повноправний учасник енергоринку – трейдер, – яким може стати будь-який суб’єкт господарської діяльності, який купує електроенергію з єдиною метою перепродажу юридичним особам (не споживачам). Трейдери будуть здійснювати торгівлю електроенергією за прямими договорами, на внутрішньодобовому або на ринку “на добу вперед”.

Для учасників електроенергетичного ринку буде введена система обов’язків, що буде регулювати:

  • покупку електроенергії за т.зв. “зеленим” тарифом;
  • надання універсальних послуг;
  • виконання функцій постачальника “останньої надії;
  • сплату компенсаційних платежів;
  • надання допоміжних послуг.

Законопроект прийнятий з другого разу. Раніше він був розглянутий у вересні 2016 року. На той момент проти прийняття законопроекту виступила фракція “Батьківщина”, аргументувавши це тим, що даний законопроект поверне енергоринок в систему, яка була активна до 2000-го року і характеризувалася регулярними відключеннями електрики.