Новий порядок формування цін на електричну енергію для населення

У рамках реформації ринку електроенергії, не втрачає актуальності питання вартості комунальних послуг, зокрема, тариф на електричну енергію для населення України. Яким він буде після формування нового ринку, очікується його підвищення?

Згідно з Законом України «Про ринок електричної енергії», загальновідомо, що у нашій країні до 1 липня 2019 року має кардинально змінитися модель функціонування енергоринку. Новий ринок буде полягати в тому, що ціна на електричну енергію регулюватиметься саме попитом і пропозицією, а не НКРЕКУ адміністративним шляхом. Зокрема, передбачається новий підхід до виробництва та розподілу електричної енергії, поява нових учасників на ринку та оновлене формування тарифів. Енергетичні компанії розділяться на виробників та постачальників. Вартість електричної енергії буде включати в себе окремо тариф на виробництво, розподіл та постачання електроенергії.

Громадян України також хвилює питання тарифоутворення в нових умовах ринку та суми, які будуть у квитанціях на оплату за електричну енергію. Виходячи з вищесказаного, Регулятор розробив новий механізм ціноутворення на електричну енергію для побутових та малих непобутових споживачів. У ньому прописано, що ціна на універсальні послуги включає:

  • ціну купівлі електроенергії на ринку,
  • тариф на послуги постачальника універсальних послуг,
  • ціни на послуги оператора системи передачі та оператора розподілу по відповідному класу напруги згідно з підписаним договором про надання послуг.

Кожен постачальник електроенергії має формувати ціни на універсальні послуги на розрахунковий період і оприлюднювати їх на своєму офіційному сайті не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування. Це дозволить визначати ціни на універсальні послуги до дати початку дії нового ринку і в перші розрахункові періоди з дати початку дії нового ринку.